O noci mistrů
V. NOC MISTRŮ 2010
V prestižní anketě Noc mistrů 2010, tedy vyhlášení nejlepších sportovců bojových a silových sportů bylo celkem vyhlášeno 63 medailistů, kteří v letošním roce dosahli na některý z kovů na evropských či světových šampionátech bojových sportů ...
KRÁLEM BOJOVNÍKŮ SE STAL TOMÁŠ REICH (MS v kumite v těžké váze Světové federace Goju Ryu, Vicemistr světa v teamech kumite WKC, Mistr Evropy v kumite těžké váze WKC a bronzový na ME WKF). KRÁLOVNOU BOJOVNÍKŮ se podruhé stala EVA LÍŠKOVÁ (1. místo na Asijských hrách v Číně, 3. místo na ME WAKO). CENU MISS SYMPATIE (internetové hlasování na www.nocmistru.cz) si odnesla JITKA POLÁČKOVÁ z Českého svazu Taekwondo WTF. CENU FAIR PLAY získal RUDOLF ŠIANSKÝ. Anketu pro ČESKOU UNII BOJOVÝCH UMĚNÍ pořádá společnost SPORT-MEDIA-MARKETING s.r.o., letos se konal její pátý ročník. Česká unie bojových umění patří mezi největší sportovní organizace v České republice, když bojové sporty u nás sdružují více jak šedesát tisíc sportovců, kdy navíc Noc mistrů je obohacena o sportovce silových sportů, které sdružuje Svaz kulturistiky a fitness ČR.
Už popáté se nejlepší české bojovnice a bojovníci setkali na slavnostním večeru, při kterém se nejenom vyhlašovali ti nejlepší reprezentanti České unie bojových umění za rok 2010, ale nechyběly ani tradiční ukázky pestrého světa bojových sportů a umění u nás. Hostitelem se stal znovu pražský Top hotel a hned na úvod si téměř pohádkový příběh připravila Kristýna Bosáková, která ukázala, že když vlk narazí na Karkulku zběhlou v karate, pak si nejenom dělá marné laskominy, ale ještě přijde i o svou vlčí ozdobu. Trochu symbolicky tak uvedla i ocenění nejlepších zástupců Českého svazu JKA a paní Murayama Aya, ředitelka Japonského informačního a kulturního centra mohla společně s předsedou svazu Ing. Karlem Strnadem odměnit mistry světa i Evropy.
Tai-chi má u nás stále neprávem nálepku zdravotního cvičení čínských důchodců, ale Tereza Musilová znovu dokázala, že je to jenom jeden z drobných střípků tohoto umění, které má kořeny v taoistických klášterech a jehož prostřednictvím prý dokáží vyvolení dosáhnout nesmrtelnosti. Jejímu cvičení se šavlí nescházela elegance, při demonstraci forem zase ukázala účinnost v obraně proti útoku. Zároveň uvedla nejlepší reprezentanty Shikon Budokai u nás.
Čínské kořeny má také Wushu a Petr Vaculín ukázal tradiční formy tohoto umění, které na olympijských hrách v Pekingu předvedlo i svou sportovní formu v rámci ukázkových soutěží. To Goju Ryu je jedním z hlavních stylů okinawského karate a hned 13 českých zástupců tohoto svazu dokázalo vybojovat medaile na vrcholných světových a evropských soutěžích.
Wa-te jitsu dó je u nás jedním z nejmladších členů bohaté rodiny bojových umění, ale také tenhle styl, spojující harmonii, pravdu a tvořící ruce do jediné cesty má své kořeny na Okinawě, tedy na ostrově, který byl i takovým symbolickým mostem mezi čínskými a japonskými bojovými dovednostmi. Diváci v sále Top hotelu tak mohli sledovat nejenom použití jednoduchých zbraní, vycházejících z předmětů každodenní potřeby, ale i simulovaný boj a samozřejmě zatleskat i nejlepší zástupkyni tohoto svazu na světovém šampionátu ISKA.
Zatímco japonští rolníci museli používat ke své obraně zemědělské nástroje, protože jiné zbraně měli dokonce pod přísnými tresty zakázány, kasta bojovníků samurajů vybrousila během osmi set let šermířské dovednosti až k dokonalosti. A tak má každý pohyb svůj hluboký význam a už samotné vytažení meče z pochvy je součástí první bojové akce, která vede k odvrácení útoku a eliminaci nepřítele. A, že není radno stát nabroušenému meči v cestě, se tentokrát přesvědčily naštěstí jen namočené rohože.
Ale i Evropa má své tradice kultury těla a ducha, kulturisté sice nedemonstrují svou připravenost k boji, ale přímo navazují na antické ideály krásy lidského těla a tak především dámy upoutal svým vystoupením Michal Sitter, který vzápětí převzal i cenu za úspěšnou reprezentaci společně s Daliborem Hájkem a Janou Stöckelovou.
Český svaz fullcontactu patří k těm nejpočetnějším a také nejúspěšnějším. Ovšem kickbox nejsou jenom souboje mezi provazy, ale také hudební formy, které spojují hudbu s technikami a akrobatickými prvky. Vzápětí se pódium zaplnilo čtrnáctkou medailistů a medailistek ze světových a evropských šampionátů. Od klasického kickboxu až třeba po K1.
Kickbox je tak trochu mladší bratříček thajského boxu. K Muay Thai ovšem patří i tradiční rituály a tak diváci nejprve shlédli tradiční tanec vai-kru, který je nejenom jakýmsi seznámením s prostorem a uctěním tradice thajského boxu, ale zároveň i rukopisem každého bojovníka. Pak už následovalo dynamické představení tréninku thajských boxerů a také ocenění těch nejlepších, včetně zlatých medailistů z nedávného světového šampionátu.
Sambo je akronym, který skrývá ruská slova SAMooborona Bez Oružija, tedy sebeobrana beze zbraně a právě z tohoto zápasnického stylu, vytvořeného ve 20. letech minulého století, se zrodil nejen základ bojové přípravy speciálních ruských jednotek armády a policie, ale také plnokontaktní sport, který uznává i Mezinárodní zápasnická federace a který je zároveň líhní pro nejlepší bojovníky MMA a podobných úpolových sportů. Ovšem i v Česku už jsou bojovníci, kteří ten tradiční oděv, tedy Kurtku mohou bez uzardění obléknout a přesvědčili se o tom i diváci Noci mistrů.
Dokonce až v roce 1955 bylo představeno korejské národní bojové umění taekwondo, ale jeho kořeny jsou podstatně starší. Navíc se rychle rozšířilo do celého světa a od roku 2000 je plnoprávným olympijským sportem. Moohwa Team se na Noci mistrů představil už poněkolikáté a i Jeho excelence Gabriel Oh, velvyslanec Korejské republiky v ČR, uznale tleskal vystoupení, ve kterém nechyběla salta, přerážení desek či rozkopnutí jablka napíchnutého na špičce nože a to vše navíc naslepo. Společně s předsedou svazu Bohuslavem Hybrantem a poslancem parlamentu ČR a českým rekordmanem v přerážení JUDr. Petrem Hulinským předali ocenění Martinu Prokešovi.
Ondřej Musil je také tradičním účastníkem Noci mistrů a nejenom jako jeden z předávajících, ale především jako muž, který pravidelně ukazuje, jak účinnou obranu nabízí Aikidó. Vlastně jediné umění založené na tom, že sílu útoku promění v důraznost odplaty. Společně s předsedou Českého svazu karate Ing. Jiřím Bočkem pak ocenil nejlepší reprezentanty z evropského šampionátu.
K bojovým uměním a sportům patří buď tradiční, nebo sportovní oblečení, ale i bojovnice se rády obléknou do hezkých šatů a tak jim inspirací mohla být i módní přehlídka Agáty Hanychové, která představila nejenom oblečení ze své kolekce, ale také spodní prádlo, k velké radosti přítomných bojovníků. Ovšem prezentovala i velmi zajímavou zbraň v boji s nemocí, která stále patří mezi nejzákeřnější. Minutový test na přítomnost protilátek proti HIV, který si může udělat každý a který dává naději v boji proti šíření tohoto viru.
Je fér znát svůj zdravotní stav a férový je i svět bojových umění. To je také důvod, proč je vždy těžké z dlouhé řady kandidátů vybrat jediného držitele Ceny fair play. Šéfredaktor redakce sportu České televize Otakar Černý předal toto ocenění Rudolfu Šianskému, který se zasloužil o sbližování závodníků a trenérů z dříve dost konkurenčních svazů JKA a ČSKe.
Férovým sportem je také box a po hubenějších letech v českém amatérském ringu se blýská na lepší a snad znovu i olympijské časy. Zdeněk Chládek má medaili z juniorského mistrovství světa a malou část svého tréninku ukázal i divákům v sále. Tleskali mu mimo jiné i česká profesionální jednička v těžké váze Ondřej Pála, či Tomio Okamura, který také může vzpomínat na své působení v českém boxerském ringu.
Česká unie bojových umění je členem Českého svazu tělesné výchovy a tenhle vrcholný orgán českého sportu i v rámci Noci mistrů oceňoval ty, kteří se významným způsobem zasloužili o rozvoj sportu u nás. Čestný odznak tak dostal Ing. Karel Strnad, čestná uznání ČSTV potom MUDr. Josef Bláha a Milan Musílek, čestné uznání ČUBU MUDr. Bohuslav Soukup a Cena za podporu a medializaci bojových umění pak Česká televize, konkrétně šéfredaktor redakce sportu Otakar Černý.
O tom, že svět českých bojovníků a bojovnic je velmi pestrý vzápětí diváky přesvědčil Jan Bartoš, bývalý ligový boxer totiž vystoupil jako dokonalý imitátor Michala Davida.
Miss sympatie je cena, o které rozhoduje hlasování na internetu a klíčem k jejímu získání je nejenom dovednost v některém z bojových sportů či umění, ale také ženské či dívčí půvaby. Těmi letos nejvíce hlasující okouzlila Jitka Poláčková, která tentokrát k vítězství nemusela použít dovednosti získané tréninkem taekwondo. Kromě řady cen získala i velmi šikovného bodyguarda, Petr Vaculín totiž ukázal, že o svou Miss se bojovníci dokáží postarat.
Královnou večera a nejlepší bojovnicí se stala Eva Líšková. Kickboxerka a thaiboxerka dokázala obhájit své loňské vítězství a potvrdila, že je momentálně nejúspěšnější českou reprezentantkou v bojových sportech. V záplavě cen nechyběla ani Citrónová šála, se kterou přišel nestárnoucí zpívající bubeník Víťa Vávra.
A pak už zbývala pouze poslední trofej. Král Noci mistrů. Před rokem získal Tomáš Reich Cenu fair play za pomoc dětem postiženým válkou v Srbsku, v roce 2010 byl korunován 5. králem Noci mistrů. A s gratulací přijela i nejjasnější hvězda české RnB scény, zpěvačka s jihoafrickými kořeny Victoria.
Tečku za vydařeným večerem pak dalším dynamickým vystoupením napsala Vem Camara Capoeira, která ukázala, jak otroci v Brazílii dovedně maskovali trénink pro boj pod maskou akrobatického tance u ohně. Svět bojových umění je opravdu téměř nekonečný a už teď se můžeme těšit na to, co přinese českým bojovnicím a bojovníkům v roce 2011. Noc šestá, tedy NOC MISTRŮ 2011 je plánována na sobotu 10.12.2011.
Naše závěrečné poděkování pak patří ČESKÉ UNII BOJOVÝCH UMĚNÍ a společnosti SPORT-MEDIA-MARKETING s.r.o. za přípravu akce a pochopitelně také sponzorům a partnerům akce, tedy HLAVNÍMU MĚSTU PRAHA, ČESKÉ UNII BOJOVÝCH UMĚNÍ, společnostem SPORT-MEDIA-MARKETING s.r.o., HYUNDAI AUTO PALACE BUTOVICE, QNT, BÍLINSKÁ KYSELKA, HAYASHI, ADAVE s.r.o., ČESKÉ TELEVIZI, PROGRAMU ČT 4 SPORT, TOP HOTELS GROUP, KAZE, HYPERMÉDIA, HYPERINZERCE, KARATE-INFO, FIGHTER´S MAGAZÍN.
Text : Michal Dusík, Michal Kopecký
Foto : Jan Navrátil